(Uvac I)(Uvac II)
Toliko dugo smo planirali da posetimo Uvac i toliko puta bi se uvek nešto isprečilo da na kraju više ne znam da li je to bio samo prelep san ili smo taj nezaboravan dan zaista proživeli ;)
Mesto je PRELEPO i obavezno ga posetite. Možete obići Uvac sa reke (i posetiti ledenu pećinu), možete prevozom doći gotovo do samog vidikovca a možete i šetati do besvesti tom lepotom, možete i prespavati u obližnjem kampu (Eldorado)... Ma mogućnosti imate bezbroj a svaka je lepa od lepše. Mi se definitivno moramo vratiti jer smo tek "zagrebali po površini", priroda je prelepa, krajolik čaroban i da, naša zemlja zaista ima prelepih mesta.
Proveli smo nezaboravan dan pun smeha, ushićenja, lepih pogleda, znoja i zadihanosti... Nismo znali da li pre da gledamo dole, u čarobne meandre ili gore u beloglave supove koji na svoj način ostavljaju bez daha svojom pojavom. Tako lepo "plove" nebom, tako smireno, kao da se šepure, kao da poziraju... Zaista-zaista impresivno.
Kad je hrana u pitanju čime drugim započeti priču o ovom kraju nego nadaleko poznatim sjeničkim sirom ;). I zato danas recept za pitu koturaču sa zeljem mada ja je nisam motala u okrugloj tepsiji u spiralu već namerno baš ovako kao meandre Uvca i mislim da bi taj kraj baš ovaj oblik pite trebao zaštititi kao svoju osobenost ;)
Potrebno je:
(za 2 tepsije prečnika 28 cm, ako motate u spirale)
za testo:
700 g brašna tip 400
420 ml tople vode
ravna kašičica soli
za fil:
3-4 veze zelja
150 g sjeničkog punomasnog sira
150 g sjeničkog polumasnog sira
150 g sitnog sjeničkog sira
150 g sjeničkog polumasnog sira
150 g sitnog sjeničkog sira
250 ml sjeničkog kiselog mleka
4 jaja
i još:
oko 50-100 ml ulja
Način pripreme:
Brašno sam prosejala i dodala so. U drugu posudu gde ću zamesiti testo sipala sam toplu vodu a onda dodavala malo po malo brašna i mešala viljuškom. Pred kraj kada sam dodala svo brašno krenula sam da mesim rukama i istresla testo na radnu površinu.
Mesila sam ga 15-ak minuta u početku dodajući po mrvu brašna da se ne lepi a na kraju bez bilo kakvog dodavanja bilo čega jer testo postane nekako "svilenkasto" i gotovo "vazdušasto". Posle 15 minuta mesenja testo sam stavila u činiju koju sam blago nauljila i testo sam blago nauljila, prekrila providnom folijom i ostavila 30 minuta da odmori. Posle tog vremena premesila sam ga, podelila na dva dela, rastanjila svaki na veličinu tacne (rukama) i sad tacne (poslužavnike, okrugle-veće) sam nauljila, stavila testo i njega nauljila, prekrila opet prozirnom folijom i ostavila 30 minuta da odmori.
Sto sam prekrila čistim, pamučnim, čaršavom, blago ga posula brašnom, na sredinu stavila jedno testo i krenula da ga razvlačim od sredine postavljalići ruke ispod... i tako tanjila-tanjila na sve strane dok ivice nisu krenule da padaju preko stola (jako lako ide... samo nežno da ne popuca mada i neka rupa manje više nije strašna). Odsekla sam onda makazama eventualno deblje krajeve kore a celu koru poprskala sa malo ulja i raspodelila fil duž dužih ivica testa... Onda sam pomoću stolnjaka urolala koru, do pola sa svake strane, isekla po sredini i svaki "prut" motala kao meandre Uvca u pleh na papir za pečenje. A naravno da možete i spiralno da stavljate u okruglu tepsiju prečnika 28 cm. Ceo postupak sam ponovila i sa drugom korom. Od gore sam opet malo poprskala pite uljem i stavila u rernu zagrejanu na 200 stepeni da se peku oko 30 minuta tj. dok nisu porumenele.
Sačekala sam par minuta da pita malo "dane dušom" a onda je poslužila uz sjeničko kiselo mleko.
Fil sam napravila tako što sam zelje dobro oprala, prosušila, odvojila od stabljike i sitno iseckala pa dodala sve vrste sira, kiselo mleko i jaja (nisam solila jer je sir sam po sebi dosta slan). Sve sam dobro promešala i to je to.
Napomena: Nije neophodno da imate i punomasni i polumasni i sitni sir, dovoljno je i samo jedan od tih ;) ali mi smo uzeli od svakog po malo da probamo pa sam onda to i upotrebila.
Napomena: Nije neophodno da imate i punomasni i polumasni i sitni sir, dovoljno je i samo jedan od tih ;) ali mi smo uzeli od svakog po malo da probamo pa sam onda to i upotrebila.
Savet: Pri razvlačenju kora poželjno je da skinete prstenje i narukvice jer testo može pucati zbog istog... narukvice ako ne možete skinuti stavite što višlje na ruku da vam ne smetaju.
12 comments:
Mnogo dobro! Bravo za vas!
Divne su fotke, zaista raj na zemlji! A i ova meandrasta pita koja se kotura divna je, isto tako! Za moje prstenje se ne moraš bojati jer još uvijek nisam odlučila sama izvlačiti kore: :))
Divno...
Kakve predivne fotografije! Mame na obilazak Uvca! Razvlacenje kora je za mene misaona imenica, a moja mama je majstor. Isto ovako sa stonjakom, nikakav problem. Iako sam veliki, veliki obozavalac sira, sjenicki nesto previse ne ljubim. Obozavam ovciji sir, volim kravlji, ali nikako mesavinu ovcijeg i kravljeg. Stvar ukusa.
Obožavam ove tvoje postove. Uvac mi je za sada neostvarena želja ali neće još dugo ostati. Koja vam je polazna tačka bila?
Mi isto volimo hrskave okrajčice i ja je ne bih savijala u krug jer je ovako hrskavija :-)
Hvala devojke :)
Sladoled, Laka kuharica: Razvlačenje kora uopšte nije komplikovano i ako sam uspela ja verujte mi da može svako :), a Sladoled što se sira tiče sjenički jeste malo specifičan ali meni se sviđa :)
Vesna Nešić: Obavezno idite jer je mnogo lepo a postoje i manje fizički zahtevne ture... A odgovor na pitanje o našoj polaznoj tački naćićeš u sledećem postu o Uvcu za koji dan :)
Željno iščekujem!
Prekrasan post. <3 Sve fotke su predivne, ali ona kravica me oborila s nogu. :) <3
(Maja)
Jeka i Maja: Da, da kravica je i nama bila super a deca su posebno bila oduševljena da šetaju među njima ;)
Predivno!
Divni ste! Divni ste zato što idete porodično, zato što promovišete Srbiju i njene lepote. Zato što ne samo da lepo i kreativno pravite hranu nego i sve to prezentujete na tako fin način :-)
Anonymous: :) Hvala najlepše :)
Ingrid Perisa: Hvala :)
Post a Comment